Nesváteční / Unholy

Vláda se mi postarala o práci. Zní to divně, ale je to tak. Hospody sice zavřeli, ale o to více vozíme na čerpací stanice. Někdy mám pocit, že to jsou obchody, kde jako vedlejší sortiment prodávají i naftu a benzín.

The government took care of my work. It sounds weird, but it's true. The pubs have closed, but we drive all the more to the gas stations. Sometimes I feel that these are shops where they also sell diesel and petrol as a side product.

So instead of a holiday rest, the company arranged a non-holiday trip around the gas stations. At least I have some steps :-)

The afternoon was already festive. Not even a small rain shower discouraged me and Sofia from a long walk. The setting sun occasionally peeked out from under the clouds, giving a few moments for a few shots.
IMG_20201028_154731.jpg

By 6:30 p.m., it was as dark as a cave trying to illuminate the moon. And just by the way. @phortun, have you bought a rose yet? It's full moon in two days :-)

Místo svátečního odpočinku mi tedy firma zařídila nesváteční výlet po čerpacích stanicích. Aspoň mám nějaké kroky :-)

Odpoledne už bylo sváteční. Ani malá dešťová přeháňka mně a Sofii neodradila od delší procházky. Zapadající slunce občas vykouklo z pod mraků a poskytlo pár okamžiků k několika záběrům.

Kolem 18:30 už byla tma jako v jeskyni, kterou se pokoušel prosvítit měsíc. A jen tak mimochodem. @phortun, už sis pořídil růženín? Za dva dny je totiž úplněk :-)

linka
here
disc
This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


38647
Daily Activity, Moving Around Office, Walking