Murphy

Znáte „Murphyho zákony“? Zjednodušeně napsáno: „Ať děláš co chceš, stejně to dopadne špatně“. Jednou za čas si to prostě protrpím :-). Nezvonil mi budík. Naštěstí mám ještě v hlavě zafixováno probouzení kolem třetí ráno.

Do you know "Murphy's Laws"? Simply put: "Whatever you do, it will go wrong anyway." Once in a while I just suffer :-). My alarm didn't ring. Fortunately, I still have my awakening fixed in my head around three in the morning.

According to winter time, however, it is at 04:00. So trot to work without breakfast. Morning confusion in the warehouse and I immediately left for the route an hour later.

At the first stop, the beam of the tilting platform broke. So go back to the depot and transfer the cargo to another car. Another hour away.

Several more delays on the route. All in all, I returned to the depot two and a half hours later than planned.

Just a "successful" start to the week :-). The photos are from a late walk with Sofia.
IMG_20201026_170321.jpg

Podle zimního času to je ale ve 04:00. Takže bez snídaně klusat do práce. Ranní zmatek ve skladu a hned jsem odjížděl na trasu o hodinu později.

Na první zastávce mi praskl nosník vyklápěcí plošiny. Takže zpátky na depo a přeložit náklad do jiného auta. Další hodina pryč.

Na trase dalších několik zdržení. Suma sumárum, na depo jsem se vrátil o dvě a půl hodiny později, než bylo naplánováno.

Prostě "úspěšný" začátek týdne :-). Fotky jsou z pozdní procházky se Sofií.
IMG_20201026_170354.jpg

linka.png
#aroundworld
disc2.png

This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


51047
Daily Activity, Moving Around Office, Walking