Krása versus hodnota. / Beauty versus value.

Focení na pracovních cestách je pro mne trochu složité. Někdy se povede, jindy ne. Dnes se trochu povedlo. Ráno jsem opět skládal zboží v bodu A (viz včerejší hlášení). Tentokrát však na čerpací stanici. Volný výhled do krajiny mne inspiroval k prvnímu snímku.
IMG_20200924_072110.jpg

Photography on business trips is a bit complicated for me. Sometimes it works, other times it doesn't. Today was a bit successful. In the morning I reassembled the goods in point A (see yesterday's report). This time, however, at the gas station. The clear view of the landscape inspired me for the first picture.

Before the last point of my work trip today, I took a short break. I wondered how the image of the sunflower field had changed.
This is what the field looked like in July
IMG_20200713_101322.jpg

and this is what it looks like today.
IMG_20200924_110641.jpg

The bright yellow and lush greenery gave way to unattractive browns.

However, the ripe seeds give a golden oil after harvesting and further processing. Everything has its time. This field now has an evaluation time.

Is your "field" ripe or have you just sown?

Před posledním bodem mé dnešní pracovní jízdy jsem si udělal krátkou přestávku. Zaujalo mne, jak se změnil obraz slunečnicového pole.
V červenci svítilo pole jasnou žlutí a svěží zelení a dnes zářivá žluť a svěží zeleň ustoupily nevábné hnědi.

Zralá semena však po sklizni a dalším zpracování poskytnou zlatavý olej. Vše má svůj čas. U tohoto pole je nyní čas zhodnocení.

Už dozrálo vaše "pole" nebo jste teprve zaseli?

linka.png
#aroundworld
disc.png

This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


48688
Daily Activity, Moving Around Office, Walking