Sítě. / Networks.

Máme trochu problém s dvěma sítěmi.
Ta první (internetová) síť každou chvíli vypadává. Náš poskytovatel připojení skončil a jeho síť převzala jiná firma.

We have a bit of a problem with two networks. The first (internet) network is falling out at any moment. Our connection provider has ended and its network has been taken over by another company.

The new network owner is making some adjustments, so two or more hour outages are the order of the day. After measuring the connection point, it was found that it was not sufficiently dimensioned for three customers. However, they will deal with this in a month at the earliest.

As I found out on the afternoon walk, we are networked from all sides with the second network. The network owner is always present and takes good care of his network. Within 24 hours he was able to include our house with his car in his network :-)
IMG_20200916_181923.jpg

Nový majitel sítě dělá nějaké úpravy a tak jsou dvou a více hodinové výpadky připojení na denním pořádku. Po změření přípojného bodu se zjistilo, že není dostatečně dimenzován pro tři odběratele. Zabývat se tím však budou nejdřív za měsíc.

Jak jsem zjistil na odpolední procházce, druhou sítí jsme zasíťováni ze všech stran. Majitel sítě je neustále přítomen a pečlivě se o svou síť stará. Během 24 hodin dokázal zahrnout do své sítě náš dům i s automobilem :-)

linka.png
#aroundworld
disc.png

This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


48843
Daily Activity, Moving Around Office, Walking