Loučení. / Farawell.

Vše jednou končí. Stejně tak skončil dnes můj krátký pobyt v Jeseníkách. Ráno jsem se ještě procházel po lese a odpoledne už seděl v autě a mířil zpět k domovu.

It will all end once. Today, my short stay in Jeseníky ended today. In the morning I was still walking in the woods and in the afternoon I was already sitting in the car and heading back home.

This year, for the last time, I glared at one of my favorite rocks,
IMG_20200906_090543.jpg

and picked up a couple of nice porcini mushrooms.
IMG_20200906_083328.jpg

Six hours in the car and I'm home. I still have a few days off, so I'll read the articles on Hive that I missed. I will try to put together some contribution to #AmazingNature, I have a lot of new covers for the collection. It will definitely be for a few articles :-)

The extended round of the Aroun The World competition is still running, so I have to find out what I missed so that I wouldn't forget anyone :-)

Letos naposled jsem polaskal pohledem jedno z mých oblíbených skalisk,
IMG_20200906_091038.jpg

a sebral pár pěkných hříbku.
IMG_20200906_084359.jpg

Šest hodin v autě a jsem doma. Mám ještě pár dnů volna, takže budu pročítat články na Hive, které mi unikly. Zkusím dát dohromady nějaký příspěvek do #AmazingNature, mám spoustu nových poklopů do sbírky. Na pár článků to určitě bude :-)

Také pořád běží prodloužené kolo soutěže Aroun The World, takže musím zjistit, co mi všechno uniklo, abych na nikoho nezapomněl :-).

linka.png
#aroundworld

This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


10603
Daily Activity, Walking