Klika. / Happiness.

Poslouchám v autě při jízdě rádio Impuls. Každou půlhodinu se z rádia linulo hlášení o dešti a bouřkách napříč republikou. Říkal jsem si, že mám kliku, protože nade mnou sice bylo polojasno až zataženo, ale ani nekáplo.
IMG_20200818_171843.jpg

I'm listening to Impuls radio in the car while driving. Every half hour, reports of rain and storms spread across the territory of the republic. I thought I had a handle, because it was partly cloudy to overcast, but it didn't drip.

The turnaround came when I returned to the depot. The clouds were heavy with water and took on the color of lead. The rumble of thunder and lightning on the horizon promised heavy rain.
IMG_20200818_170712.jpg

I hurried to unload the empty boxes. The rumble was approaching. Suddenly there was wet darkness. Upstairs someone poured a tub full of water :-). So I managed to hide under the roof of the loading ramp. After a few minutes, the rain fell.

I didn't get too wet when I got back in the truck to go home. On the way home, the rain stopped completely. It only took me a moment to park the truck a few dozen meters from the house and trot home.

Sofia was already impatiently running in the pen and wanted to go for a walk. A glance at the sky told me it would rain again in half an hour at the latest. A waterproof jacket and rubber boots will be necessary.

We managed to walk about three kilometers and take some photos. As soon as I put Sofia in the cage, another heavy rain came.
IMG_20200818_170925.jpg

linka.png
logo for @tazi
created by @xlisto
linka.png
plast2.png

Obrat nastal, až když jsem se vracel na depo. Mračna těžkla vodou a dostávala barvu olova. Dunění hromu a blesky na obzoru slibovaly silný déšť.

Pospíchal jsem s vykládkou prázdných beden. Dunění se blížilo. Najednou nastala mokrá tma. Nahoře někdo vylil vanu plnou vody :-). Tak tak jsem se stihl schovat pod střechu nakládací rampy. Po několika málo minutách příval deště zeslábl.
IMG_20200818_171725.jpg

Ani jsem moc nezmoknul, když jsem znovu usedal do náklaďáku, abych se vydal k domovu. Cestou domů déšť ustal úplně. Zaparkovat náklaďák pár desítek metrů od domu a doklusat domů mi zabralo jen chvilku.

Sofie už netrpělivě přebíhala v kotci a chtěla jít na procházku. Kontrolní pohled na oblohu mi řekl, že nejpozději za půl hodiny bude znovu pršet. Nepromokavá bunda a gumové holínky budou nezbytné.

Stihli jsme se projít asi tři kilometry a udělat nějaké fotky. Sotva jsem odložil Sofii do kotce, přišel další vydatný déšť.
IMG_20200818_170827.jpg

linka.png
#aroundworld

This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


49438
Daily Activity, Moving Around Office, Walking