Štítary

Při dopolední jízdě jsem ušetřil pár minut. Udělal jsem proto malou zastávku ve vesnici Štítary nedaleko Vranova nad Dyjí. Proč zrovna tam? Na „vině“ je vznikající sběratelský obor KANALOGIE :-).
IMG_20200813_110712.jpg

I saved a few minutes while driving in the morning. I therefore made a small stop in the village of Štítary near Vranov nad Dyjí. Why right there? This is due to the emerging collector's branch CANALOGY :-).
IMG_20200813_110446.jpg

Don't you know what it is?
This is how you walk through a housing estate (town, village) and try to find an interesting manhole cover.

I don't know how in the world, but in the Czech Republic, city (village) signs or brands of the company that operates the sewerage network are sometimes depicted on the manhole covers.

And it was the village of Štítary that offered me interesting pieces for the collection. It was the first time I had seen in one place, within a few tens of meters, four different marks and images on the manhole covers.

@krakonos! You have something to research :-)

linka.png
logo for @tazi
created by @xlisto
linka.png
Česká komunita na Hive

Že nevíte co to je?
To se takhle procházíte po nějakém sídlišti (město, vesnice) a snažíte se najít zajímavý poklop od kanalizace.
IMG_20200813_110436.jpg

Nevím jak ve světě, ale v Česku bývají občas na poklopech kanalizace vyobrazeny městské (vesnické) znaky nebo značky firmy, která provozuje kanalizační síť.
IMG_20200813_110558.jpg

A právě vesnice Štítary mi nabídla zajímavé kousky do sbírky. Bylo to poprvé, co jsem viděl na jednom místě, v rozmezí několika desítek metrů, čtyři ruzné značky a vyobrazení na poklopech kanalizace.
IMG_20200813_110838.jpg

@krakonos -i! Máš co zkoumat :-)

linka.png
#aroundworld

This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


58332
Daily Activity, Moving Around Office, Walking